Paaugliams svarbu kalbėtis

Elektrėnų jaunimo centras jau ketverius metus vykdo įvairias veiklas, skirtas savivaldybės jauniems žmonėms.  Organizuojamos laisvalaikio, prevencinės, edukacinės programos, įgyvendinami įvairūs projektai, įsigyjamas naujas inventorius, kuris įdomus jauniems žmonėms ir pritraukia juos reguliariai lankytis. Virtualios realybės akiniai, diskotekos, maisto gaminimo užsiėmimai ar išvykos yra tik priemonės sudominti jaunuolius bei padeda darbuotojams sukurti pasitikėjimu grįstą santykį su jaunais žmonėmis.

Užtikrinant sklandžią paauglio raidą ir siekiant jam padėti susiprasti emocijų ir hormonų audrose, padedant suaugti – labai svarbus vaidmuo tenka suaugusiam žmogui. Netik tėvams ir globėjams, bet ir pozityviam sektinam pavyzdžiui, kuriuo gali tapti mokytojas, treneris, šeimos draugas ar su jaunimu dirbantis specialistas.

Jaunuoliai nori būti pastebėti ir išgirsti. Jie nori turėti žmogų, kuriam gali išsipasakoti. Jie ieško suaugusio žmogaus, kuris nuoširdžiai domėtųsi jauno žmogaus pasauliu, interesais ir iššūkiais. Suaugę dažnai įsivaizduoja, kad paaugliui reikia patarti, nors iš tikrųjų jie ieško, kam galėtų pasipasakoti. Lietuvos jaunimo centrų atliekamos lankytojų apklausos rodo, kad vienas iš poreikių, kuris yra atliepiamas jaunimo centre – erdvė, kurioje galima sutikti suaugusį žmogų (jaunimo darbuotoją) su kuriuo galima pasikalbėti jaunuoliui rūpimais klausimais. O jauniems žmonėms rūpi santykiai su draugais, tėvais, mokytojais, mylimu žmogumi, kaip tvarkytis su patyčiomis ir kt. Šis poreikis aktualus vienam iš trijų jaunuolių.

Jaunimo darbuotojas yra jauno žmogaus draugas, o ne draugelis. Su draugeliu smagiai leidžiu laiką, juokauju ar krečiu šunybes. Tuo tarpu draugas yra asmuo, kuris išklauso, nebijo užduoti sudėtingą klausimą. Draugas nebijo sugadinti santykių pasakydamas, kaip jaučiasi dėl jaunuolio nederamo elgesio. Draugas pasidalina savo panašiomis asmeninėmis patirtimis. Jaunimo darbuotojas padeda jaunuoliams suvokti jų elgesio pasekmes, klausimų pagalba modeliuoja galimus pasekmių scenarijus. 

Jei savo aplinkoje turite jaunų žmonių, kuriems reikia paramos ar suaugusio žmogaus, su kuriuo jis gali pasikalbėti aktualiais klausimais, nukreipkite jį į Elektrėnų jaunimo centrą, kur jo laukia patyrę specialistai, kurių darbas nuoširdžiai domėtis jaunu žmogumi ir jam suteikti emocinį palaikymą.  

Straipsnis parengtas projekto „Jaunimo darbuotojų emocinio palaikymo kompetencijos nuotoliniu būdu stiprinimas“ rėmuose. Projektas finansuotas Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Projektą įgyvendino Elektrėnų kultūros centro padalinys- Elektrėnų jaunimo centras.

Share Button